Tiroid ameliyatı neden ve nasıl yapılır? Riskleri nelerdir?

Tiroid/guatr bezi boyunda, nefes borusunun her iki tarafında ve önünde bulunan kelebek şeklinde bir organdır. Görevi, tiroid hormonu üretmektir.

Tiroid/guatr bezi neden ameliyat edilir?

Genel olarak 4 ameliyat nedeninden bahsedebiliriz;

1- Tiroidten alınan biyopsi sonucunda kanser şüphesi olması

2- Tiroid/guatr bezinin fazla büyüyerek nefes borusuna ve ses tellerine baskı yapması

3- Tiroid/guatr bezinin aşırı hormon üretmesi (zehirli guatr)

4- Tiroid/guatr aşırı büyüyerek dışardan da fark edilen kozmetik sorun yaratması.

Tiroid ameliyatları yalnızca gerektikçe yapılmalıdır. Sonuçlarınızı whatsapp numaramıza(541 124 56 00) ya da intragram hesabımıza (dr.muhsin_elci) göndererek bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Tiroid/guatr ameliyatı nasıl yapılır?

Tiroid/guatr ameliyatın boynun aşağı kısmından yapılan yaklaşık 6-8 cmlik kesiden yapılır. Ameliyatın nedenine göre tiroid/guatr bezinin bir tarafı ya da iki tarafı birden çıkarılır.

Tiroid/guatr ameliyatının riskleri nelerdir?

Tiroid/guatr ameliyatının en çok korkulan riski ses sinirinin zarar görmesi ve buna bağlı olarak hastanın sesinin kısmen veya tamamen kesilmesidir. Çünkü ses tellerine giden milimetrik bu ses siniri, tiroid bezinin arkasında yer alıp tiroide yapışıktır.

Bu riski azaltmak amacı ile geliştirilen sinir stimülatörü (sinir monitörü) cihazı, ameliyat esnasında sinirin yerini belli ederek bu riski azaltmaktadır.

Bu nedenle biz, Diyarbakır’da kliniğimizde tüm tiroid ameliyatlarında bu cihazı kullanmaktayız.

Sorularınız için; Whatsapp: 0 541 124 56 00 | instagram: (dr.muhsin_elci) ile iletişime geçebilirsiniz. Buraya tıklarak randevu oluşturabilirsiniz.
Sağlık dolu günler dileriz.