Fıtık ameliyatlarında kullanılan yama nedir?

Günümüzde karın fıtığı (kasık ya da göbek fıtıkları gibi) ameliyatlarının hemen hemen tamamında yamalar kullanılmaktadır. Peki bu yamalar nedir ve neden kullanılırlar?

fıtık yaması - dr muhsin elçi - diyarbakır

Fıtıklar hastanın kendi dokusundaki açılma/yırtılmalardan kaynaklanır. Eskiden sadece bu yırtıklar dikilerek fıtıklar tedavi edilirdi. Ancak bu yöntemlerde maalesef tekrarlama riski çok yüksektir. Daha sonra yamalar icat edildi ve hastaların bu zayıf dokuları yamalar ile güçlendirilmeye başlandı. Yama kullanımı ile birlikte fıtıklarda tekrarlama oranları sıfıra yaklaştı.

Yama nasıl bir şeydir? Neyden yapılır?
Özel bazı durumlarda kullanılan özel yamaları saymazsak yamaların hemen tamamı polipropilen denilen plastik benzeri bir maddeden yapılır. Pencerelerde yazık kullandığımız sinekliklere benzer gözenekli bir yapısı vardır. Bu yapısı sayesinde dokular yamayı içine almakta ve onun sağlamlığından faydalanmaktadır.

Yama kanser yapar mı?
Şimdiye kadar yapılan milyonlarca fıtık ameliyatında böyle bir durum izlenmemiştir.

Fıtık yama fiyatları pahalı mıdır?
Günümüzde oldukça ucuzdurlar. Ameliyat maaliyetini pek arttırmazlar.

Yamaların tehlikesi nedir?
Yamaların en büyük sakıncası, çok nadiren bazı hastalarda allerji yapmasıdır. Bu nadir hastalarda hastanın vücudu yamaya karşı reaksiyon geliştirir ve iltihap üretir. Bu tür durumlarda yamanın çıkarılması gerekmektedir.

Yama kapalı ameliyatla mı yoksa açık ameliyatla mı kullanılıyor?
Her iki yöntemle de. İki yöntemle yapılan yama onarımları çok farklı olmakla birlikte fıtığın tekrarlama riski açısından birbirine büyük benzerlik gösterir.

Sorularınız için; Whatsapp: 0 541 124 56 00 | instagram: (dr.muhsin_elci) ile iletişime geçebilirsiniz. Buraya tıklarak randevu oluşturabilirsiniz.