Elipse yutulabilir mide balonu

elipse mide balonu -dr. muhsin elçi - diyarbakır

Elipse mide balonu, obezite tedavisinde kullanılan, yutulabilir mide hapı balonu olarak tanımlanır. Kontrollü bir diyet sayesinde, obezite hastaları cerrahi müdahale görmeden, kilo verebilir.

Obezite tedavisinde cerrahi müdahale olmadan yapılan mide balonu tedavisi, mideye bir balon yerleştirerek, balonu hava ya da su ile doldurmak yoluyla gerçekleştirilir. Bu sayede tokluk hissi daha çabuk oluşup, daha az kalori alma yolu açılmış olur.

Elipse Mide Balonunun Diğer Mide Balonlarından Farkı Nedir?

Elipse mide balonu, endoskopi ve anestezi gerektirmeyen bir prosedürdür.İşlem poliklinikte yapılır. Ortalama 15-20 dakikalık bir işlemdir. İnce tüplü bir kapsül yutulmasının ardından, doktor tarafından çekilen röntgen ile, kapsülün midede olduğu belirlendikten sonra balon, tüp içinde hava ya da su ile doldurularak işlem tamamlanır. Sıvı ya da hava dolu olan yumuşak balonun, dolu ve mide içinde olduğu, çekilecek ikinci bir röntgen ile belirlendikten sonra balonun şişmesini sağlayan kateter, doktor tarafından çıkarılır. Hasta günlük hayatına rahatlıkla devam eder.

Mide balonunu yutmak oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak doktor tarafından, bu prosedüre uygun olup olunmadığı belirlenir.

Elipse Mide Balonunun Avantajları Nelerdir?

– Diğer balonlara göre avantajı takılması için endoskopiye gerek yoktur.

Elipse Mide Balonunun Dezavantajları Nelerdir?
 • Maliyeti diğer balonlara göre yüksektir. (yaklaşık 2  kat)
 • Diğer balonlar 6 ay kalabilir iken, yutulabilir balonlar 4 ay kalabilmektedir.
 • Endoskopi yapılmadığından dolayu midede bir hastalık olup olmadığı bilinmeden takılır.

(Not: Bu dezavantajlardan dolayı kliniğimizde tercih etmemekteyiz)

Elips Mide Balonuyla Kaç Kilo Verilir?

Başarılı bir mide balonu işlemi sonrasında, uzun süreli kilo verme olanağı vardır. Ancak bunun için diyet ve egzersiz programının aksatılmadan devam ettirilmesi gerekir.

Elips mide balonu ile;

 • 4. Haftada ortalama 5.5 kilo
 • 8. Haftada ortalama 8.9 kilo
 • 12. Haftada ortalama 11.5 kilo
 • 16. Haftada ortalama 15.2 kilo kayıp yaşanabilir.
Yutulabilir Mide Balonu Ne Kadar Süre Kullanılır?

Yutulabilir mide balonu, ortalama 16 hafta boyunca (4 ay) mide içinde kalır. Çıkarılması için hastaneye gitmek gerekli değildir.

16 hafta sonunda, tuvalet ihtiyacı sırasında, balon üzerinde bulunan zaman ayarlı boşaltım valfi açılır ve balon içinde hava ya da sıvı sindirim sisteminden dışarı atılır.

Çok nadir de olsa; bazı hastalarda, balon hastanın kusturulması, endoskopik ya da cerrahi müdahale ile çıkarılır.

Elipse Mide Balonu için Kimler Uygun Değildir?

Yutulabilir mide balonu için uygun olmayan adaylar;

 • Hamilelik ya da süt verme döneminde olanlar
 • Kanser, gastrointestinal kanamalı, enflamatur hastalıkları olanlar
 • Yutma sisteminde anomali bulunanlar
 • Son 12 ay içinde sezaryen, laparoskopik operasyon geçirenler

Bu kriterlerin dışında kalan ve uygunluk kriterlerine uyan obezite hastaları, yutulabilir mide balonu operasyonu için uygun adaylardır.

Elipse Mide Balonu Yan Etkileri Var mıdır?

Kısa vadede hızlı kilo verme için oldukça iyi bir alternatif olan mide balonu güvenilir bir seçenek olmanın yanında mide bulantısı, karın ağrısı ya da kusma gibi yan etkileri de vardır. Ancak kaydedilen ciddi yan etkileri yoktur.

Yutulabilir Mide Balonu Kimler İçin Uygundur?

Elipse mide balonu uygulaması, herkese uygulanmaz. En önemli kriterlerin başında vücut kitle indeksi gelir. Vücut kitle indeksi, ortalama olarak 27 ile 35 olan kişiler tercih edilir.

Uzman doktor tarafından yapılan muayenede; tedavi geçmişi, yeme alışkanlıkları, daha önce geçirilen ameliyatlar, herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı incelemeye alınır.

Yutulabilir Mide Balonu Tedavi Öncesi Ne Yapılır?

Yutulabilir mide balonu tedavisi öncesi, tıbbi geçmiş hakkında uzman doktorla bir görüşme yapılır. Var olan semptomlar, prosedürle ilgili endişeler anlatılır.

Aynı zamanda prosedür için, herhangi bir testin ya da testlerin gerekli olup olmadığı görüşülür.

Mide Balonu Operasyonu Sonrası Yemek Yeme Nasıl Olur?

Balonun mideye yerleştirilmesinin ardından bulantı hissedilebilir. Bunun için, doktorun vereceği ilaçlar kullanılır. Yemek yeme alışkanlıklarında ilk birkaç gün sıvı içilmelidir. Katı yiyeceklere geçiş ise kişinin kendini rahat hissetmeye başladığı zaman yapılabilir.

Mide balonu operasyonu sonrasında, herhangi bir diyet kısıtlaması yoktur. Ancak kilo kaybının sağlıklı şekilde olması ve üst seviyede gerçekleşmesi için, hastanın vücuduna, hedeflerine uygun tavsiyelerde bulunulur.

Mide Balonu Yerleştirildikten Sonra Normal Aktivitelere Ne Zaman Dönülür?

Yutulabilir mide balonunun yerleştirilmesinin ardından, birçok kişi 3-4 gün içinde, normal aktivitelere döner. Bunun yanında bazı insanlarda, balon yerleştirildikten sonra, yan etki olarak kusma, mide bulantısı ya da karın krampları görülebilir.

Bu tür yan etkilerin görüldüğü kişiler, doktor tarafından verilecek reçeteli ilaçları kullanarak, şikayetleri kontrol altına alınabilir.

Sorularınız için; Whatsapp: 0 541 124 56 00 | instagram: (dr.muhsin_elci) ile iletişime geçebilirsiniz. Buraya tıklarak randevu oluşturabilirsiniz.