Mide balonu

mide balonu - op. dr. muhsin elçi - diyarbakır

Mide Balonu Uygulamasında endoskopi aletiyle ağızdan mideye içi boş bir balon yerleştirilir. Ardından balon şişirilir ve hastanın midesinde bir dolgunluk oluşturulup, tokluk hissi sağlanır. Mide balonu, diğer yöntemlerden farklı olarak, ameliyatsız bir yöntem olarak tanımlanmaktadır.

Mide balonu ile ne kadar kilo verilir?

Balonun kaldığı süre boyunca kilo vermenin devam etmesi beklenir. Kilo verme miktarları hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Diyete uyumu ile birlikte 30 kilolara kadar kilo kaybı mümkündür.

Nasıl Uygulanıyor?
Mide Balonu Uygulamasında endoskopi yardımıyla ağızdan yemek borusu geçilerek mide içine balon yerleştirilir. Tamamen kansız olan işlem, hafif bir anestezi altında gerçekleştirilir. Mide içine ağızdan sönük olarak gönderilen balon, mideye ulaştırıldığında ucuna bağlı tüp aracılığıyla bir serum karışımı ile doldurularak şişirilir ve bağlı olduğu tüpten kolayca ayrılarak mide içinde bırakılır.

İşlemden Sonraki Dönem

Yaklaşık 15 dakika süren işlemin ardından hasta uyandırılır ve bir odada dinlenmeye alınır. 2-3 saatlik bir dinlenmenin sonunda hasta taburcu edilir. Kısaca hastanede toplam 3-4 saatlik bir süre geçirilir. İşlemden 2-3 saat sonra sıvı alımına başlanabilir.

Diyetisyen ile birlikte diyet düzenlemeleri yapılır ve diyet uyumu takip edilir.

İlk birkaç gün bulantı ve kusma olabilir. Bu durum genellikle ilaç ile kontrol altına alınır. Birkaç günün ardından mide yeni duruma uyum sağlar ve şikayetler azalır, geçer. İlk bir hafta sıvı ağırlıklı beslenme sağlanır. Daha sonra sebze yemekleri ve katı proteinlere geçilir.

Balonla birlikte mide kapasitesi azalacağı için artık daha erken doyacağınızcan zaten yeme isteğiniz azalacaktır.

Balon mide içinde genellikle 6 ay kadar bırakılır. Daha sonra balon mutlaka çıkarılır. (Balon çıkarılması ücretsizdir) Hastanın tekrar kilo almaması için de diyet ve egzersiz uygulamalarına devam edilir. İstenen kiloya daha erken ulaşılır ise daha erken de çıkarılabilir.

Çıkarma işlemi yine endoskopi yardımı ile 5-10 dakikalık bir sürede yapılır.

Mide balonu fiyatları

Mideye yerleştirlen balonlar ithal ve özellikli malzeme olduklarından maliyetleri dolara bağlıdır.

Diyarbakırdaki merkezimizde mide balon uygulaması başarılı bir şekilde yapılmaktadır.

Sorularınız için; Whatsapp: 0 541 124 56 00 | instagram: (dr.muhsin_elci) ile iletişime geçebilirsiniz. Buraya tıklarak randevu oluşturabilirsiniz.


Bir süredir geliştirilen yutulabilir mide balonları sayesinde endoskopi yapılmadan da mideye balon yerleştirmek mümkün hale gelmiştir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için tıklayınız: Elipse yutulabilir mide balonu