Ameliyatsız Makat Çatlağı (Fissür) Tedavisi

Ameliyatsız Makat Çatlağı (Anal Fissür) Tedavisi

Halk arasında makat çatlağı olarak bilinen anal fissür hastalığı büyük oranda ilaç tedavisi ile geçmektedir. Kronik hale gelen ve ilaçla geçmeyen hastalarda ameliyatsız girişimler ve ameliyat sonraki seçenekler olmaktadır.

Merkezimizde ameliyattan çekinen hastalar için botoks (Botulinum Enjeksiyonu) tedavisi ile, hastalara ameliyat dışı bir tedavi seçeneği sunulmaktadır.

Yaşamsal düzenleme ve tıbbi tedavi ile iyileşme sağlanamayan hastalarda kas içerisine botulinum toksini yapılarak 4-6 ay süre ile geri dönüşlü olarak kas felci sağlanmakta; bu dönemde çatlağın iyileşmesi hedeflenmektedir.

Avantajları:

    • Poliklinik şartlarında yapılır ameliyathaneye çıkmaya gerek yoktur
    • İşlem birkaç dakika sürer ve çok az ağrılı bir yöntemdir.
    • Botoks işlemi sonrası normal yaşantıya aynı gün dönüş yapılabilir.
    • Kalıcı büyük abdest tutamama sorunu yoktur

Dezavantajları:

    • Botoks ile anal fissür, makat çatlağı tedavisinin tek dezavantajı başarı oranının ameliyata göre daha düşük olmasıdır.

Sonuç olarak botoks uygulaması ile fissür tedavisi ilaç tedavisine istenen cevabın alınamadığı hastalarda ameliyata alternatif bir tedavi yöntemidir. Kimi hastalarda ameliyattan ve ameliyatın yan etkilerinden kurtulmayı sağlarken, işe yaramadığı hastalarda ise son çare olarak ameliyat yine de gerekebilmektedir.

Diyarbakırda ameliyatsız anal fissür tedavisi (botoks ile çatlak tedavisi) merkezimizde yapılmaktadır.

Sorularınız için; Whatsapp: 0 541 124 56 00 | instagram: (dr.muhsin_elci) ile iletişime geçebilirsiniz. Buraya tıklarak randevu oluşturabilirsiniz.

Sağlık dolu günler dileriz.