Jinekomasti nedir, ameliyatı nasıl yapılır?

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde kadın tipi meme büyümesine jinekomasti denir. Tek ya da çift taraflı gözlenebilir. Jinekomasti kanser ya da kansere neden olacak bir durum değildir ancak yaşam kalitesini bozabilir ve ciddi psikolojik sorunlar oluşturabilir. Özellikle genç erkekler, toplum içerisinde havuza denize girme gibi faaliyetlerden kaçınır, arkadaşları arasında soyunmaktan çekinir, istedikleri kıyafetleri giyemezler, büyümüş olan göğüslerini gizlemek için omuzlarını içeri verip öne doğru eğilirler ve kalıcı postural bozukluklar oluşabilir.

jinekomasti ameliyatı - op. dr. muhsin elçi - diyabakır

Yalancı Jinekomasti Nedir?

Yalancı Jinekomastide (Psödojinekomasti) meme dokusunda büyüme yoktur ancak meme cildi altında yağlı dokuda ileri derecede büyüme mevcuttur. Buna bağlı olarak tıpkı jinekomastide olduğu gibi kadın tipinde meme görünümü oluşur.

Jinekomasti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Jinekomasti tedavisinde öncelik nedene yönelik olmalıdır. Yapılan tetkiklerde jinekomastiye neden olan bir hastalık, ilaç kullanımı, obezite veya travma gibi bir durum saptanmış ise öncelikle bu durum tedavi edilmelidir. Örneğin, erkekte hormon dengesini bozan bir hastalık söz konusu ise öncelikle bu hastalık tedavi edilmelidir. Obezite sorunu varsa cerrahi tedavi öncesinde kilo vermeye odaklanılmalıdır. Erişkin yaşa gelmiş ve belirgin bir neden saptanmayan jinekomasti olgularında ise tek etkili ve kalıcı yöntem jinekomasti ameliyatıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Uzman bir hekim tarafından yapılacak cerrahi müdahale, jinekomasti tedavisinde en etkili yöntemdir. Cerrah tarafından yapılan incelemeler sonucunda, nasıl bir müdahale yapılacağı kararlaştırılır. Meme başının alt yarısına yapılan yarım çember şeklinde bir kesiden girilerek sadece meme dokusu çıkartılır, nadiren varsa fazla deri de çıkarılır.

Sorularınız için; Whatsapp: 0 541 124 56 00 | instagram: (dr.muhsin_elci) ile iletişime geçebilirsiniz. Buraya tıklarak randevu oluşturabilirsiniz.
Sağlık dolu günler dileriz.