Siverek Devlet Hastanesinde Uyutulmadan Meme Kanseri Ameliyatı

Siverek Devlet Hastanesi Çevre illere nakil gerçekleştirmeden Siverekli vatandaşlara hizmet sunmaya ve önemli başarılar elde etmeye vatandaşları memnun etmeye devam ediyor.

Bunlardan bir örnek de memesinde şişlik ve sertlik şikayetiyle Siverek devlet hastanesine başvuran 85 yaşındaki görme engelli hastaya meme kanseri tanısı konulduktan sonra ameliyat edildi.

Siverek devlet hastanesinden yapılan açıklamada:

“Memesinde şişlik ve sertlik fark eden 85 yaşındaki  hasta hastanemize başvurdu. Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Muhsin ELÇİ tarafından yapılan muayene ve tetkiklerde meme kanserinden şüphelenildi. Daha sonra tanı amacı ile biyopsi alındı. Alınan biyopside meme kanseri olduğu belirlenen hastanın tedavisi için büyük bir ameliyat geçirmesi gerekiyordu. Ancak İlerlemiş yaşı ve kalp hastalığı nedeni ile narkoz verilerek uyutulması çok yüksek risk içeriyordu. Bu nedenle hastanın uyutulmadan ameliyatının yapılmasına karar verildi.”

Anestezi Uzmanı Dr. Özal ADIYEKE ile birlikte yapılan değerlendirmede, hastanın sadece göğüs ve kol bölgesinin blok anestezisi ile uyuşturularak ameliyatının yapılmasına karar verildi. Ameliyat hazırlıkları yapıldı ve ardından planlandığı gibi hasta uyutulmadan meme kanseri başarılı bir şekilde ameliyat edilerek alındı ve koltuk altı lenf bezleri de temizlendi.

Bu yöntem ile meme kanserinin ameliyatı ve koltuk altı lenf bezlerinin temizlenmesi ameliyatı sadece ülkemizde değil dünyada da sayılı hastada yapılmış bir teknik. Bu yöntem ile, ilerlemiş yaşı ve ek hastalıkları nedeni ile anesteziyi kaldıramayacağı düşünülen hastalarda kanser gibi, tedavisi zaruri olan durumlarda, oldukça büyük ameliyatlar da başarılabilmektedir. denildi.

https://www.haberurfa.com/siverek/siverek-devlet-hastanesinde-meme-kanseri-ameliyati-h3480.html

 

 


Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kolon kanseri olan 87 yaşındaki kadın, ilçedeki doktorlar tarafından ameliyat edilerek sağlığına kavuştuldu.

Yaklaşık 10 yıl önce gözlerini kaybeden ve çocuğu olmayan Şefika Kazan, 4 yıl önce de eşini kaybedince bir yakınının yanına yerleşti.

Yaşının ilerlemesi nedeniyle ihtiyaçları yakını tarafından karşılanan yaşlı kadın, artan ağrıları nedeniyle hastaneye götürüldü.

Siverek Devlet Hastanesinde yapılan tetkiklerin ardından yaşlı kadına kolon (kalın bağırsak) kanseri teşhisi konularak, ameliyat edilmesine karar verildi.

Yaklaşık 7 saat süren baş

arılı bir ameliyatın ardından Kazan, sağlığına kavuştu.

Şefika Kazan, gazetecilere yaptığı açıklamada, doktorları sayesinde sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Kazan’ın bakımını üstlenen A

siye Kazan da çocuğunun olmaması, gözlerinin görmemesi nedeniyle zor durumda kalan yengesiyle elinden geldiğince ilgilendiğini söyledi.

Kanser teşhisi konulmasının ardından yengesinin Siverek’te başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştuğunu dile getiren Kazan, emeği geçen doktorlara teşekkür etti.

Operasyonla ilgili bilgi veren genel cerrahi uzmanı Dr. Muhsin Elçi ise yaşlı kadının yapılan tetkiklerinin ardından kalın bağırsağında bir tümör tespit ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Yapılan değerlendirmeler sonucu ameliyatı da hastanemizde yapmaya karar verdik. Hastayı sevk etmenin zaman kaybı olacağını düşündük. Tomografide gördüğümüz kötü huylu bir kitlesi vardı, o kitleyi çevresindeki bağırsak dokusuyla beraber çıkardık. Kalan bağırsakları da onardık. Şu an için teyzemizin durumu iyi, tedavisi tamamlandı diyebiliriz.”

Anestezi Uzmanı Dr. Abdülrahman İleri

de riskli olmasına rağmen başarılı bir operasyonla Şefika Kazan’ın sağlığına kavuştuğunu ifade ederek, hafta içinde taburcu edileceğini dile getirdi.

https://www.internethaber.com/87-yasinda-kolon-kanserini-yendi-2001364h.htm

 


 

Siverek Devlet Hastanesi’nde USG eşliğinde Tiroid Biyopsileri Başladı

Hastane bünyesinde USG eşliğinde biyopsi ünitesi kuruldu. Bu ünitede tiroit kanseri tanısında kullanılan ince iğne aspirasyon biyopsisi ve prostat kanseri tanısında kullanılan; transrektal ultrasonografi eşliğinde prostat tru-cut biyopsisi uygulanmaya başlamıştır. Ünitede kurulduğundan beri genel cerrahi uzmanı Uzm. Dr. Muhsin ELÇİ tarafından çok sayıda hastaya ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılmıştır.
Bu ünite sayesinde hastaların artık tanı konulması amacıyla sevk edilmesine gerek kalmamıştır.