Ameliyat sonrası tiroid ilaçları nasıl kullanılır?

levotron tiroid ilacı - op. dr. muhsin elçi - diyarbakır

Tiroid ameliyatlarından sonra tiroid ilaçları genellikle ömür boyu kullanılır. Tiroid dokusu tamamen çıkarıldığında, vücudun ihtiyaç duyacağı hormon dışarıdan verilir.

Genellikle 50-75 micg dozlarında başlanır ve daha sonra yapılan hormon tetkiklerine göre dozu ayarlanır.

Patoloji sonucunun geç çıkacağı durumlarda, tiroid hormonu düşük dozda hemen başlanır. Tiroid hormon azlığı, halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, kilo artışı yapacağı için, ameliyattan sonra tiroid hormonuna erken dönemde başlanır.

Tiroid hormon ilacının eksik olan hormon yerine verildiği için zararı yoktur. Tiroid hormonu sabah aç karına, tek seferde, su ile ve ezmeden alınmalıdır. Kahvaltıdan en az yarım saat önce alınması gerekmektedir. İlaç su ile ve ezilmeden içilmelidir. İlacın hepsi aynı anda alınır, doz bölünmez.

Başka ilaç kullanan hastalar, bu ilaçlarını tiroid hormonundan en az 4-5 saat sonra almalıdır. Hormon tetkiki yapılacağı gün ilaç alınmamalıdır.

İlaçlarda doz değişikliğinin kontrolü en az 6-8 hafta sonra yapılmalıdır.

Ameliyattan sonra ilk kontrol patoloji sonucu çıkınca yapılır. Hasta taburcu edilirken tiroid hormonu ilacı başlanır. Patoloji sonucu görüldükten sonra, hormon tetkiki istenerek ilacın dozu ayarlanır.

Doz ayarlaması kontrolü 2 ay sonra yapılır. Sonraki dönemlerde hastanın durumuna göre 3 veya 6 aylık kontrollere periyodik olarak devam edilir. İlacın doz ayarlaması yapıldıktan sonra yıllık kontrol yeterli olur.

Hastanın halsizlik, yorgunluk, çarpıntı gibi şikâyetler olduğu zaman daha erken kontrole gelmesi gerekir.

Sorularınız için; Whatsapp: 0 541 124 56 00 | instagram: (dr.muhsin_elci) ile iletişime geçebilirsiniz. Buraya tıklarak randevu oluşturabilirsiniz.